Включення позитивної курсової різниці до складу доходів ФОП при продажу валютної виручки

Сума позитивної курсової різниці, яка виникає при продажу валютної виручки від зовнішньоекономічної діяльності та перераховується на розрахунковий рахунок ФОП у національній валюті, включається до складу загального річного оподатковуваного доходу

Чи включається до складу доходів ФОП сума позитивної курсової різниці, яка перерахована на його розрахунковий рахунок у національній валюті та виникла при продажу валютної виручки, отриманої від здійснення ЗЕД, на міжбанківському валютному ринку?

Відповідно до п. 177.2 ПКУ об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця.


Оскільки, виручкою фізичної особи – підприємця вважається дохід, отриманий у грошовій та не грошовій формі, то датою при формуванні загального оподатковуваного доходу є дата фактичного надходження коштів на банківський рахунок (у касу) або отримання інших видів компенсації вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів.


Пунктом 177.4 ПКУ визначено перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів ФОП від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування.


Валютні кошти, що надходять на валютний рахунок ФОП від здійснення зовнішньоекономічної діяльності, перераховуються у гривні за офіційним курсом НБУ на дату надходження і включаються до валового доходу та відображаються у Типовій формі, за якою здійснюється облік доходів і витрат.


Відповідно до пп. 5, 6 розд. І Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 1 (далі – Положення №1), торгівлю іноземною валютою та/або банківськими металами на валютному ринку України дозволяється здійснювати виключно НБУ та суб’єктам ринку або через таких суб’єктів.


При цьому, суб’єктами ринку є:


  1. банки, що отримали банківську ліцензію;
  2. небанківські фінансові установи, що отримали ліцензію;
  3. оператори поштового зв’язку, що отримали ліцензію;
  4. центральний контрагент.


Суб’єкти ринку мають право здійснювати торгівлю іноземною валютою виключно у випадках і в порядку, передбачених Положенням № 1.

Тобто, при подальшому продажу частини валютної виручки на міжбанківському валютному ринку, де курс іноземної валюти значно вище за офіційний курс НБУ, в результаті чого виникає позитивна різниця, яка перераховується на розрахунковий рахунок в національній валюті ФОП, сума позитивної різниці включається до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податків та відображається у річній податковій декларації про майновий стан і доходи.

Джерело: ДПС