Мін'юст рекомендує звертатися до суду у разі затримки виплати зарплати

У разі затримки виплати заробітної плати фахівці Мін'юсту радять працівникам звертатися до суду для стягнення заборгованості. Можна скористатися наказним або позовним провадженням. Після отримання рішення суду, виконавча служба забезпечить примусове виконання рішень про стягнення боргів

Фахівці Мін'юсту у разі затримки з виплати нарахованої Вам заробітної плати, радять звернутись до суду та направити рішення на примусове виконання.


Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом та передбачено ст. 43 Конституції України.


Працівник має право на оплату своєї праці на підставі укладеного трудового договору згідно ст. 21 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці».


Тому державна виконавча служба робить все можливе, щоб ваше право на оплату праці було під надійним захистом!


На особливому контролі залишається стан виконання виконавчих документів про стягнення заборгованості по заробітній платі та інших виплатах, пов’язаних з трудовими правовідносинами.


До відома, держвиконавцями Управлінням забезпечення примусового виконання рішень Черкащини станом на 1 вересня 2024 року:


  1. стягнуло понад 1,7 млн грн;
  2. фактично виконано 32 виконавчих провадження на суму 1 413 607 грн.


Як звернутися до суду, якщо владнати питання в позасудовому порядку не вдалося?


Для стягнення заборгованості із заробітної плати працівник може звернутися до суду в порядку наказного провадження (вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною) та позовного провадження (існує спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання).


Термін звернення до суду з позовом про стягнення заробітної плати: ст. 233 Кодексу законів про працю України встановлює загальний тримісячний строк для звернення до суду у трудових спорах, зокрема й щодо стягнення заробітної плати. Цей строк починає відраховуватися з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.


Проєкт закону про внесення змін до статті 233 Кодексу законів про працю України щодо забезпечення права застосування необмеженого строку звернення працівника до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати реєстр. № 11107: у Верховній Раді зареєстровано проєкт закону, який пропонує скасувати обмеження у три місяці для звернення до суду з позовами про стягнення заробітної плати. Це означає, що працівники зможуть звертатися до суду в будь-який зручний для них час, не обмежуючись строками.


Після отримання рішення суду звертайтесь до державної виконавчої служби.


Розпочинається примусове виконання після надходження заяви від стягувача до відділу ДВС.


Джерело: Мін'юст